keyboard_arrow_up

İşletmelerin iş verimliliğini düşürmemek ve çalışma seanslarını engellememek, daha çok işyerine hizmet götürmek adına verilen mobil sağlık hizmetleri, hızlı kontrol ve muayeneler için ideal bir tercih olmaktadır. OSGB aracılığıyla sağlık profesyonelleri tarafından verilen bu hizmet belirli bir standardın oluşması için de önemli olmaktadır.

Çalışanların sağlık durumlarını taramak ve işletmelerin genel kontrollerini periyodik olarak yapmak için mobil sağlık hizmetleri çok kullanışlı olmaktadır. İşçilerin izin kullanmasına ve uzun bir süre işten uzak kalmasına gerek duyulmamaktadır. Mobil araçlarda alınan kan örnekleri veya diğer tahliller bir tıp merkezinde analiz edilmekte ve sonuçlarda problem yoksa işletmenin çalışma süreci devam etmektedir. Daha detaylı incelemeye alınması gereken personel ise sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir.

Mobil sağlık hizmetleri nedir?

İşletme yetkilisinin Mobil sağlık hizmetleri nedir sualine Ortak Sağlık Birimleri tarafından sağlık uzmanlarınca uygulamalı şekilde yanıt verilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği alanının vazgeçilmez sac ayaklarından biri olan sağlık taramaları mobil olarak yapıldığında birçok fayda sağlamaktadır.

Kısa bir süreliğine çalıştığı birimden ayrılarak mobil araca gelen çalışan sağlık taramasının ve kan örneklerinin alınmasının ardından yine hızlı bir şekilde işinin başına dönmektedir. İşletmelere verilen bu hizmet belirli bir sözleşme karşılığında sunulmaktadır. Bakanlığın yetkilendirdiği OSGB firması bu hizmeti sunmakla mükelleftir.

Mobil sağlık taraması nedir?

Peki bu hizmet kapsamında yapılan mobil sağlık taraması nedir? Hangi sağlık personeli bu hizmeti sunar? Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile yapacağınız anlaşma sonucunda işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli tarafından mobil sağlık taraması hizmeti, mobil araç yardımı ile direkt olarak işyerine gidilerek sunulmaktadır.

Fizyolojik testler için belirli bir sağlık merkezine gidilecekse de buna işyeri hekimi karar vermektedir. İşletmenin iznine bağlı olarak çalışanın sağlık taramasının yapılması ve gerektiğinde hastaneye gitmesi koşulları sağlanmalıdır.

Çalışanlar bilindiği gibi işletmede çalışmaya devam edebilmek için odyometri, portor muayanesi, idrar, kan tahlili, kurşun ve fenol testi, kan grubu belirlenmesi, EKG, koruyucu aşı, göz kontrolü, solunum testi, akciğer grafisi gibi sağlık taramalarını yaptırmak zorundadır. Normal koşullarda hastanede birkaç gün sürecek bu kontroller, mobil sağlık taraması sayesinde daha kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Çünkü bu taramaların bir kısmı mobil sağlık aracında yapılabilmektedir.

 

 

 

Hemen Nace kodunuzu ve tehlike sınıfınızı öğrenerek teklif alın.